Blog

Neden Dijital Ajans?

Koronavirüs salgını nedeniyle alışık olmadığımız günler yaşıyoruz. Alışık olmadığımız bu günler beraberinde yeni alışkanlıklar da getiriyor. Bireysel davranışlardaki değişiklikler toplumsal davranışlara da yansıyor ve dolayısıyla tüzel kişileri de etkiliyor. Markalar artık dijital dünyaya uyum sağlamak zorunda. İşte tam da bu noktada devreye dijital ajanslar giriyor. Peki, dijital ajans neden ihtiyaç duyulan bir yere geldi?

Dijital Ajanslar Ne Yapar?

Dijital ajanslar, online mecralar üzerinde pazarlama faaliyetlerini sürdüren ajanslardır. Geleneksel reklamcılıktan farklı olarak; SEM (Arama Motoru Reklamları), SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), sosyal medya yönetimi, sosyal medya reklamları, içerik stratejisi oluşturma ve bu oluşturulan stratejiler pazarlama bütçeleri yönetimi gibi birçok alanı kapsamaktadırlar.

Koronavirüs Salgını ve E-Ticaret

Pandemi, bazı sektörlere olumlu yansıdı. Önceki yazılarımızda bu sektörleri detaylı biçimde irdelemiştik. Peki, burdan dijital ajans konusuna nasıl bir geçiş yapacağız? Şöyle ki;

Dijital ajanslar yeni nesil pazarlama ihtiyaçları göz önünde bulundurularak kurulmuştur. Bir markanın teknik ve işlevsel yönleri üzerinde tüm pazarlama ve reklam faaliyetlerini ele alırlar. Çoğu SEO, dijital pazarlama, içerik pazarlaması, sosyal medya, duyarlı web sitesi tasarımı vb. konularda uzmanlaşmıştır.

Bu da bir bakıma şu kapıya çıkıyor; dijital ajanslar yeni normalleri kavramaya oldukça yatkın girişimlerdir.

Dijital Ajansın Avantajları

Son zamanlarda en sık karşımıza çıkan kavramlardan biri ‘’deneyimlemek’’ oluyor. Neden? Çünkü hızın artması seçenekleri de çoğaltıyor. Bir ürünü/mesajı algılama süremiz, o an ne kadar hızlı swipe up yaptığımıza bağlı. Bu da en akılda kalıcı yöntemin deneyimleme olmasını mutlak hale getiriyor. Bir ürün veya mesajı deneyimlersek daha fazla sahipleniyor ve daha duygusal davranabiliyoruz.

Deneyimlemek artık yalnızca bir üründen numune alıp kullanmak anlamına gelmiyor. Birçok farklı versiyonu var. En kısa ve en akılda kalıcı yöntem ise dijital mecraları kullanmak. Bu alanda yaratıcı ve özgün çalışmalar yapmak dijital ajansların birincil görevidir. Dijital ajanslar, işinizi büyütmek için online hedef kitlenizi belirler ve sizi bu kitleyle doğrudan etkileşime geçirir. Yani, hedef kitle ve aksiyonu kısa yoldan etkin kılar.

Evde, sağlıklı ve pozitif kalmanız dileğiyle…

No Comments
Post a comment