Blog

Pandemi Nedir?

Korona virüsü, geçtiğimiz hafta Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından pandemik salgın olarak ilan edilmişti. Bu durum, dünya genelinde ‘’pandemi’’ sözcüğünün tanınmasına neden oldu. Peki, pandemi nedir? Pandemik hastalık nedir? Daha önce hangi hastalıklar pandemik ilan edildi?

Pandemi

Pandemi / pandemik hastalık, kıtaları veya dünya üzerinde geniş bir alanı tehdit eden hastalığın ismidir. Bir salgının / hastalığın bu statüyü elde etmesi için Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilan edilmesiyle mümkündür. Pandemi kelimesinin sözlük karşılığı ise şöyle; ‘’dünyanın pek çok farklı yerinde eşzamanlı olarak hızla yayılan ve çok sayıda insanı tehdit eden bulaşıcı bir hastalığın mevcudiyeti halinde”

Bir hastalığın pandemi sınıfına girmesi için Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmiş üç kriter bulunmaktadır:

  • Yeni bir virüs olması
  • İnsanlara kolay bir şekilde bulaşması
  • İnsandan insana kolay bir şekilde bulaşması

Corona virüs, bu üç kritere de uyduğu için pandemik salgın ilan edilmiştir.

Tarihte İlan Edilmiş Pandemik Salgınlar

Kronolojik sıralaması şöyledir;

Kara veba

Kolera

Grip

Tifo

Domuz gribi

Korona Virüs (COVID-19)

Pandemik Salgın ile Mevsimsel Griplerin Farkı

Mevsimsel gripler vücuda çeşitli influenza virüsleri ile bulaşır. Tehlike boyutu, pandemik salgınlara göre çok daha azdır. Genellikle 5 yaş altı gruplarda, yaşlılarda ve kronik hastalıkları bulunan kişiler üzerinde etkili olur. Ancak, bu tip virüslerin tedavileri ilerleyen teknoloji sayesinde bulunduğu için pandemik düzeye ulaşmamaktadır.

Pandemik salgınlarda ise durum farklıdır. Vücut, ilacı ve tedavisi henüz keşfedilmemiş yeni bir virüs ile karşılaşır. Bu da geniş insan topluluklarını yaş grubu ne olursa olsun tehlike altına sokar. Yeni tip korona virüsün hızlıca yayılmasının nedenlerinden biri de budur.

Epidemi Nedir?

Korona virüsün dünya genelinde yayılması ile birlikte ‘’epidemi’’ kelimesi de gündemden düşmüyor. Peki, hemen her gün duyduğumuz bu terim yani epidemi nedir? Pandemi ile farkı nedir?

Epideminin sözlük karşılığı salgın hastalıktır. Genellikle beklenenden erken yayılan hastalıklar ve kontrolden çıkan durumlar anlamında kullanılır. Epidemi ile pandeminin farkı; epideminin daha küçük bir grubu pandeminin ise dünya genelindeki salgınları temsil etmesidir.

No Comments
Post a comment