Blog

Corona Virüsüne Dair Merak Edilenler

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyanın her kıtasına yayılan salgın hastalık Corona virüsü, Türkiye’de de kendini gösterdi. İnsanlar yoğun bir şekide Corona virüsü nedir? Corona virüsü nasıl bulaşır? Corona virüsünden korunma yöntemleri nelerdir? gibi soruların yanıtlarını arıyor. Merak edilen tüm soruların yanıtlarını sizler için derledik.

Corona Virüsü Nedir?

Corona virüs (2019-nCoV) üst solunum yollarında enfeksiyona yol açan, viral bir etkendir. Daha çok hayvanlarda ortaya çıkar ve insanlara bulaşır. Tüm dünyaya yayılan ve aktif olarak yayılmaya devam eden bu virüsün Wuhan kentindeki deniz pazarında bulunan yılanlardan bulaştığı tahmin edilmektedir.

Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Corona virüs, damlacıklarla bulaşan bir patojen türüdür. Virüs, fiziksel temas, öksürme, tokalaşma gibi yollarla yayılıp alt solunum yollarına zarar verebilir ve ölümcül boyutlara ulaşabilir.

Corona Virüsünden Korunma Yöntemleri

Wuhan virüsü olarak da adlandırılan Corona virüsünden korunma yöntemleri son günlerde dünyanın tüm ülkelerinin gündeminde ilk sırada yer almaktadır. Öncelikle el hijyenine her zamankinden fazla dikkat edilmelidir. Eller sık sık yıkanmalı ve antibakteriyel sıvılarla dezenfekte edilmelidir.

Eller, herhangi bir yüzeye dokunduktan sonra ağza, burna ve gözlere değdirilmemelidir. Özellikle bu dönemde tokalaşarak ve öpüşerek selamlaşmadan kaçınılmalıdır. Zorunlu olmadıkça seyahate çıkılmamalı, zorunlu seyahatlerin ardından ise mutlaka medikal kontrole başvurulmalıdır.

Corona Virüs Belirtileri

Corona virüs, yapı itibarıyla gribe benzetilmektedir. Belirtileri şiddetli bir zatürre ile ortak yönler taşımaktadır. Halsizlik, ateş, kuru öksürük, kemik ve eklem ağrıları, denge, solunum ve görme sorunları corona virüsünün bugüne dek saptanmış en belirgin semptomlarıdır.

Türkiye’de Corona Virüs

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 13 Mart 2020’de ikinci Corona vakasının da görüldüğünü açıkladı. Eğitime ara verildi, spor müsabakalarının seyircisiz oynanmasına karar verildi ve birçok etkinlik dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de ertelendi. Virüsün Türkiye yolculuğu belirsiz olsa da dünya genelindeki yayılma hızı bir hayli fazla.

Corona Virüsü Vakasına Rastlanan Ülkeler

Virüse, dünyanın hemen her ülkesinde rastlansa da bazı ülkeler diğerlerinden çok daha fazla etkilendi. Güncel verilere göre Çin, dünyada en çok Corona virüs vakası görülen ülke. İkinci sırada İtalya bulunurken üçüncü sırayı ise İran alıyor.

Güncel Corona Virüs haritasını görüntülemek için tıklayınız.

No Comments
Post a comment