Blog

Türkiye’de Tanı Kiti Geliştiren Firmalar

Tanı kitleri ve Türkiye’de tanı kiti geliştiren firmalar, Korona virüsün hayatı sekteye uğrattığı şu günlerde en çok merak edilen konulardan biri oldu. Yanıtlar içerikte…

Tanı Kiti Nedir?

Korona virüs tanı kiti, virüsün hızlıca tespit edilmesini sağlayacak tıbbı gereçlerdir. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; ülkemizin günde 10-15 bin test yapacak düzeye gelmek istediğini, kısa bir zamanda tüm büyük şehirlerde test yapılabilecek düzeye gelindiğini ve laboratuvar sayısının artırıldığını açıklamıştı. Koca’nın umut aşılayan sözleri sevinç yaratırken, insanlar Türkiye’de tanı kitleri geliştiren firmaları araştırmaya başladı. İşte;

Türkiye’de Tanı Kiti Geliştiren Firmalar

Bioeksen

Bioeksen, bir İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Teknokent firması. 2014’ten bu yana, birçok ar-ge projesi ürettiler. Bunun yanı sıra tam 162 farklı moleküler biyoteknoloji ürünü ortaya çıkardılar.

Diagen

Diagen, koruyucu hekim süreçlerinde control parametrelerinin uygulanması aşamasında ihtiyaç duyulan araç-gereçleri üretiyor. ‘’Teşhis edici’’ envanterlerde deneyim sahibi olan firma, corona virüs salgınının hızlıca tespiti adına tanı kiti üretiyor.

Anatolia Geneworks

Firmanın merkezi İstanbul’da. Moleküler biyoloji alanında kit üretimi yapmakla birlikte yazılım geliştiriyorlar. Hedefleri, tüm bu hizmetleri azami şekilde kullanıcı dostu ve uygun maliyetli hale getirmek.

Genkord

Genkord firması, biyoteknoloji, doku mühendisliği ve krioprezervasyon alanlarında hizmet veriyor. Türkiye’deki birçok bilim insanı ve bilimle ilgili kurullara destek sağlamasıyla tanınıyor.

RTA Laboratuvarları

Moleküler biyoloji alanında hizmet veren RTA Labaratuvarları, son teknoloji ile dizayn edilmiş labaratuvarlarında, vizyoner bir bakış açısı sergiliyor.

Sentromer

Sentromer’in uzmanlık alanı DNA teknolojileri. Aynı zamanda biyokimya, genetik, biyoinformatik, mikrobiyoloji ve nanoteknoloji kulvarlarında da büyük bir birikime sahipler.

No Comments
Post a comment