Blog

Home Office Çalışanlara Tavsiyeler

Koronavirüs salgını ile birlikte birçok iş yeri home office düzenine geçti. Home office çalışmayı verimli kılmak ancak bazı kuralları uygulayarak mümkün olabilir. Peki, nedir bu kurallar? Nasıl home office çalışılır? Evden çalışmak nasıl daha verimli hale getirilir? Yanıtlar yazımızda…

Düzenli bir çalışma ortamı oluşturun

İşe, evinizin herhangi bir bölümünü ofis haline getirerek başlayın. Neresi ve kadar büyük olduğu önemli değil (en sessiz köşeyi seçmeniz elbette daha faydalıdır), bir masa ve bir sandalye yeterli olacaktır. Burada önemli olan bir nokta daha var. Biliyoruz zor fakat ev kıyafetlerinin içinden çıkın. İnanın kendinizi çok daha farklı hissedeceksiniz.

Planlama yapın

Home office çalışmanın en çok sevilen yanlarından biri esnekliktir. Şüphesiz ki ev ortamı çok daha özgürdür. Ancak planlama yapmazsanız bu özgürlük sizin için büyük bir tuzağa dönüşecektir. Ev ortamının dinamiklerine uygun bir çizelge hazırlamalı, günlük işlerinizi bu kronolojiye göre takip etmelisiniz.

Sosyal medyaya hapsolmayın

Aslında bunu da planlamanın bir parçası olarak kabul edebilirsiniz. Kabul, hepimizin mobil ekranlara bakma süresi arttı ama bunu düzenlemek de yine bizlerin elinde. Yanlış anlamayın, size iş saatinde sosyal medyadan uzak durun demiyoruz. Yalnızca bunu belirli zaman dilimlerine yayın. Göreceksiniz, hem işinizi daha verimli yapacak hem de göz attığınız mecralardan daha fazla keyif alacaksınız.

Yiyecek-içecek alışkanlıklarınıza dikkat edin

Maddeleri alt alta dizdikçe her şey o kadar da harika gözükmüyor değil mi? Kesinlikle zorluklar var ama aşılabilir mi? Tabii ki evet… Hareket alanımız kısıtlı ve bir şeyler atıştırmaya her zamankinden daha fazla meyilliyiz. O halde önlemi önceden alıp sağlıklı atıştırmalıklarımızı önceden hazırlamalıyız. Hem istediğimiz her an atıştırmamak hem de işimizi bölmemek için… Göreceksiniz, iyi gelecek.

Dikkatinizin dağılmasına izin vermeyin

Freelance çalışmayanlar için bu denli uzun bir süre evden çalışmak alışılmadık bir durum. Dikkat dağıtan etmenler de ofis ortamına nazaran çok daha fazla. Bu da demek oluyor ki; konsantrasyon her zamankinden daha büyük önem taşıyor. Evde dikkat dağıtan obje ve kişileri kaldıramayacağımıza göre dikkat dağınıklığını ortadan kaldırmaya odaklanmalıyız. Güne sporla başlamak ve molalarda meditasyon yapmak bu işin en kesin çözümü, bizden söylemesi…

Evde, sağlıklı ve pozitif kalmanız dileğiyle…

No Comments
Post a comment