Blog

Dijital Pazarlamanın Püf Noktaları

Başarılı dijital pazarlama, ancak bazı püf noktaları uygulayarak mümkün olabilir. Dinamikleri klasik pazarlama yöntemlerinden biraz daha farklıdır. Peki, nedir dijital pazarlamanın kuralları? Başarıya giden yol hangi yöntemlerden geçer? Gelin, birlikte göz atalım…

Başarı Kriteriniz Nedir?

Hangi durumda markanızı başarılı sayarsınız? Çok tık aldığında mı? Çok beğenildiğinde mi? Çok takip ediğinde mi? Aklınızda bunlara benzer birçok soru canlanabilir fakat önceliğinizi belirlemeniz dijital pazarlama stratejiniz açısından oldukça önemlidir.

Markanıza Sorular Sorun

Markanız tekil bir şahıs olsaydı nasıl betimlerdiniz? Önce bu soruyu yanıtlayın ve ikinci basamağa geçin: Markanıza sorular sorun! Bu şahıs kimlere hitap edebilir? Bu hedef kitleye doğru mesajı hangi dille verebilir? Hangi tavrı takınması daha etkileyicidir? Bunlar ve bunlar gibi birçok soru hem geleneksel hem de dijital mecralarda yapacağınız iletişimde kilit rol oynayacaktır.

Ne Kadar Görünürsünüz?

Dijital dünyada görünürlük şansınız geleneksel mecralara oranla çok daha yüksektir. Bunu iyi kullanmalı ve gerekli alanlarda etkin bir kurumsal kimlik görünümü sergilemelisiniz.  Adwords, SEO, ve mobil mecralarda aktif olmanız görünürlüğünüzü artıracaktır.

Sabırsızlığa Alışmalısınız

Geleneksel pazarlama ölçümlemeye belirli bir noktaya kadar açıktır. Dijital pazarlama ise ölçümlemenin kapılarını sonuna kadar açar ancak bunun bazı getirileri olur. Bunlardan en önemlisi sabırsız hedef kitledir. Seçeneklerin artması, vaktin kısıtlı olması ve gelişen teknoloji kullanıcılarda sabırsızlığa neden olmaktadır. İlgi çekmek ve rakiplerinizden sıyrılmak için yapmanız gereken ise ürününüzü en kısa, en net, en anlaşılır haliyle sunmaktır.

Omni Channel

Dijital pazarlamada seçenek çok; yeter ki iyi bir stratejiniz olsun. Entegre olduğunuz tüm dijital mecralarda pazarlama faaliyetleri gösterebilirsiniz. Bu faaliyetleri dilediğiniz gibi organize edebilirsiniz. Örneğin; Youtube videonuzu izleyen kişiye Youtube üzerinden reklam verebilir ya da web sitenize Adwords reklamlarından ulaşan kişilere Facebook üzerinden reklam gösterebilirsiniz. Şıklar çok fazla, seçim ise sizin…

Evde, sağlıklı ve pozitif kalmanız dileğiyle…

No Comments
Post a comment