Blog

Web Tasarımının Olmazsa Olmazları

Başarılı bir web tasarımı belli başlı özelliklerin bir araya gelmesiyle meydana gelir. Peki, nedir bu özellikler? Sizin için derledik…

Alan Adı Seçimi

Sizi temsil eden uzantı önceliğiniz olmalıdır. Org, net gibi uzantılar profesyonellikten uzak bir görüntü sergilemenize neden olabilir. Bu yüzden öncelikle com ve com.tr gibi uzantıları almayı tercih etmelisiniz.

Güvenlik

Başarılı bir web tasarımı oluşturmanın önceliklerinden biri güvenliktir. Mutlaka SSL sertifikalı ve güvenli bir altyapı olmalısınız. Eğer bu koşulu sağlamazsanız, bankalar ödeme sayfanıza onay vermez. Elbette bu, SSL’i yalnızca e-ticaret ile ilgili web siteleri kullanmalı anlamına gelmiyor.

Özgünlük

Web sitenizi başka bir fikirden ilham alarak oluşturabilirsiniz. Bu konuda herhangi bir problem yoktur. Ancak, içerikleri taklit etmeniz ve biraz daha ileri gidip kopyalamanız hem kullanıcıların hem de arama motorlarının hoşuna gitmeyecektir. Özgünlük iyidir…

Mobil Uyum

Web tasarımı iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmak zorundadır. Bu nedenle web sayfanız, mobil cihazların ekran boyutuna uyum sağlamalıdır. Bu tasarıma ‘’responsive dizayn’’ denmektedir. Responsive dizayna sahip web siteleri arama motorları tarafından da öne çıkartılmaktadır.

Call to Action

Web tasarım ticari amaçla yapılıyorsa, ilk hedef potansiyel müşterinin sizinle iletişime geçmesi olmalıdır. Bu nedenle aksiyona geçirici form ve butonları görünür bir alanda kullanmalısınız.

İletişim Bilgileri

Web sitenizi ilk kez ziyaret eden kişinin alışveriş ve iletişim alışkanlıklarını yüzde yüz doğru tahmin etmeniz olanaksızdır. Bu nedenle, kişinin size kolayca ulaşması için tüm iletişim bilgilerini eksiksiz bir şekilde yayınlamalısınız. İletişim bilgileriniz yalnızca telefon ve mail adresi olarak düşünürseniz hata yaparsınız. Sosyal medya hesaplarınız da bu kategorinin bir parçasıdır. Bırakın; potansiyel size hangi kanalla ulaşmak istiyorsa oradan ulaşsın.

Snippet Kullanımı

Çok unique ve marka bilinirliği yüksek bir marka olsanız bile snippet bölümünü kullanmalısınız. Ne iş yaptığınızı bir veya iki cümleyle açıklamaklı ya da sizi yansıtan sloganı bu bölümde mutlaka kullanmalısınız. Snippet, hem kullanıcıda hem arama motorlarında memnuniyet yaratmanın küçük ama önemli bir parçasıdır.

Hız

Hızlı açılan siteler arama motorları ve kullanıcılar tarafından daha çok sevilir. Halihazırda bir web siteniz varsa ne kadar hızlı çalıştığını Google PageSpeed Insights kullanarak öğrenebilirsiniz.

No Comments
Post a comment