Blog

PlayStation 5 İçin Geri Sayım Başladı

Playstation 5 çok yakında bizlerle olacak ama önce kısa bir tarih yolculuğuna çıkalım.

Playstation Tarihi

Tarih: 3 Aralık 1994
Yer : Kuzey Amerika

Sony firması, Playstation adı altında ilk ev konsolunu üretir ve piyasaya sürer. Ve bildiğimiz oyun endüstrisini ve eğlence kavramımızı farklı bir boyuta taşır. Gelin hep beraber 25 yıllık bu süreçte neler değişmiş göz atalım.

Sony, 3 Aralık 1994 tarihinde Kuzey Amerika’da yer olan oyuncuları, o dönemin diğer oyun konsollarına göre çok üstün donanım ve performansa sahip yeni ev konsolu ile tanıştırdı. Oldukça çekici ve hoş dizaynı ile herkesin ilgisini üzerinde toplamayı başardı. Aradan geçen 5 yılın sonunda Sony, donanım olarak hiçbir değişikliğe gitmeden sadece konsolun kasasını makyajlamak suretiyle 2000 yılında PSOne’ı sahneye çıkarttı. Çok kompakt tasarıma sahip olan ve takılıp çıkartılabilinen LCD ekranı sayesinde konsol çok rahat taşınabilir hale gelmişti. Asıl sürpriz ise PSOne piyasaya sürülmesinin üzerinden 1 ay geçmişti ki oyun dünyası neye uğradığını şaşırdı tarih 26 Ekim 2000’i gösterirken Sony, Playstation 2 yi piyasya sürdü. Ve Playstation 2, Sony firmasının yüzünü kara çıkartmayacak satış rakamları ile firmayı oldukça memnun edecekti.

Takvim yaprakları 2004 yılını gösterdiğinde, The Playstation olarak adlandırılan Playstation, PSOne, Playstation 2 ürünlerinin satış rakamı dünya çapında 100 milyonu geçti. Bu bir rekordu. İlk kez bir ev konsolu 100 milyon satış rakamına ulaşmış ve geçmişti.

Tıpkı Playstationda yaptığı gibi, 2004 yılında Playstation 2’nin slim kasasını piyasaya sürdü. Playstation 2’nin neredeyse dörtte biri kadar olan Playstation2 Slim’in fark edilecek özelliği, ek bir aparata gereksinimi olmadan internete bağlanabilmesiydi. Bu özellik sayesinde oyun severler için çevrimiçi oyun oynamak çok daha kolaylaştı.

2005 yılına gelindiğinde taşınabilir konsol piyasasında bir devrim yapan PSP-1001 modelini piyasaya sürdü. Neredeyse Playstation 2 ile aynı verime sahip olan PSP, playstation modelleri arasında yerini almış oldu. UMD disk kullanan PSP, PSONE oyunlarını ve PSP için özel üretilen oyunları, yolda, arabada, sokakta, parkta bahçede oynamak mümkün hale geldi. PSP nin geniş LCD ekranında film seyretmek ise ayrı bir keyif veriyordu. Fakat PSP ile Sony firması istediğini başarıyı elde edemedi.

Yıl 2006, üzerinde yıllardır çalışılan yeni ev konsolu Playstation 3 piyasaya sürüldü. Piyasaya sürüldüğü ilk yıllarda oyun severler tarafından oldukça eleştiri alan yeni ürünün yapabilecekleri yıllar geçince, Heavy Rain, God Of War 3 gibi oyunlar çıkınca anlaşıldı.

Beklenen Atılım: Yıl 2008

Xbox ve Microsoft firmalarının çevrimiçi oyun konusunda oldukça geride bulunan Sony, beklenen atılımı 2008 yılında yaptı. Ve Playstaion Network’ü hizmete açtı. 2011 yılında yaşanan hack olayları nedeniyle güven kaybına uğrayan PSN günümüzde eskisinden daha sağlıklı ve güvenli olarak yoluna devam etmektedir.

2009 yılında playstaion 3 slim ile tanıştık. 2009 yılının bir başka özelliği ise, Playstation 2 nin satış rakamlarının 140 milyonu geçmesi. 2009 yılında Sony, kendi rekorunu daha da geliştirdi.

2010 yılında firmanın en büyük hamlesi PS Move ve 3D oyun oynama imkanı veren Stereoscpic 3D desteği oldu. PS Move satışları beklentileri karşılamasa da o yıllarda en büyük rakibi olan Microsoft Kinect ile başa baş satış rakamına ulaştı.

2013 … Sony, Playstaion 4 modeli ile karşımıza çıktı. Bu konsol ile birlikte DualShock 4 ünde lansmanı yapıldı. Aydınlatması olan DualShock 4 oldukça dikkat çekti.

PS4 bir çok yazılımsal desteğide beraberinde getirdi. Özellikle twich yayıncılarına büyük kolaylık sağladı. Share özelliği sayesinde ise yayıncılar, gerçek zamanlı canlı yayın yapabiliyorlar.

15 Eylül 2016: Playstation 4 Slim modeli duyuruldu.

10 Kasım 2018 Playstation 4 Pro modeli duyuruldu. Bu model özellikle 4K oyun oynamak isteyenler için ideal bir konsoldu.

2018 yılında firma, Playstaion’un 24.yılı nedeniyle, Playstation modelini yeniledi. Playstaion Classic, özellikle nostaljik oyun severlerin oldukça memnun kaldığını söyleyebiliriz.

2020’ye Geldiğimizde…

Ve geldik 2020 yılına, PS4 modelinin üzerinden 7 yıl geçti. Bu geçen süre zarfında yeni bir Playstation için bir çok söylenti, duyum dillendirildi. Sony firması 4 Haziran 2020 tarihinde oyun severlerin yıllardır merakla beklediği yeni modeli Playstaion 5’ i tanıtacak. Şimdi sıra Playstation 5’te, herkes susacak “O” konuşacak… Bakalım beklentileri karşılayabilecek mi? Kısa bir zaman sonra bu sorunun cevabını alacağız. Playstation 5’in fiyatını merak edenlere ise üzücü haberlerimiz var. Oyun konsollarına gelen ek vergiler ile birlikte PS4 Pro nun 6.999 TL olduğunu söylersek, Playstation 5 başlangıç fiyatının 8.000 TL civarında, eklentiler ve farklı depolama çözümleri ile birlikte 10 bin TL bantına dayanması bekleniyor.

Sağlıcakla kalın …

No Comments
Post a comment