Blog

Google Sosyal Mesafe Kamerası

Google sosyal mesafe için yepyeni bir inovasyon yaptı.

2020 yılı başından itibaren tüm dünyayı kasıp kavuran yeni tip Corona Virüs salgını, yaşantımızı baştan aşağı değiştirdi diyebiliriz. Hala kontrol altına alınamayan ve kontrol zamanı konusunda da bir şey diyemeceğimiz bu salgın, yaşantımıza yeni terimleri ve davranışlarını da tanımlamış bulunuyor. Yetkililerden en çok duyduğumuz korunma tedbirleri ise; kişisel hijyen, maske ve sosyal mesafe (bazı uzmanlar bu tabiri fiziksel mesafe olarak kullanmayı tercih ediyor). Evet artık sosyal hayatımız bir müddet hijyen, maske ve mesafe üçgeni içerisinde geçecek gibi görünüyor.

Sosyal Mesafe Nedir?

Sosyal mesafe; AVM’lerde, marketlerde, bankalarda, mağazalarda, lokanta, çay bahçesi ve kafelerde karşımızda yanımızda bulunan kişi ile aramızda bulunması gereken minumum mesafeyi belirtiyor. Bu rakam ise en az 1,5 metreden az olmamak şartıyla uzmanlar tarafından belirlenmiş durumda.

Google’dan Sosyal Mesafe Hamlesi

Hayatımıza giren “Yeni Normalleşme” tedbirleri kapsamında belki de en çok zorlanacağımız alan sosyal mesafe… Bu mesafeyi nasıl ölçmemiz gerektiği ve kendimizi koruyabilmemiz adına Google, AR yani artırılmış gerçeklik uygulamasını hayata geçirmiş durumda.

Google, sosyal mesafe programını şu an için sadece Android cihazlarda yayımlamış durumda ve indirme işlemi (Play Store aracılığıyla) gerektirmiyor.

Herhangi bir Android işletim sistemine (eski Andorid cihazlarda program çalışmamaktadır.) sahip bir akıllı telefonunuz varsa, yapmanız gereken Google Chrome uygulamasını açıp adres bölümüne goo.gle/sodar yazarak, ilgili sayfaya gitmeniz.

Adres çubuğuna goo.gle/sodar yazdığımızda, şayet Chrome güncel değilse, güncellememiz için uyarı alıyoruz. Gerekli güncelleme işlemini tamamladıktan sonra, Sodar ismi verilen yapay zeka destekli bu program sayesinde sosyal mesafeyi kontrol edebiliyoruz. Nasıl mı?

Programa bağlandığımızda sodar.withgoogle.com üzerinden Ar için izin isteniyor ve tabi ki telefon kameramıza ulaşım içinde…

Launch (başlatma) tuşuna dokunduğumuzda, program yapay zeka eşliğinde 2 metrelik mesafeyi ölçmeye başlıyor ve bizi uyarıyor ve bu sayede biz mesafe kurallarına daha kolay bir şekilde uyabiliyoruz.

Covid-19 salgını esnasında ve sonrasında yapay zekanın büyük bir hızla ilerleyeceğini ve yaşantımızın bir çok noktasında karşımıza çıkacağı gerçeği ile birlikte, Google tarafından sosyal mesafe programı ile ilk adım atıldığını ve karşımıza çok çeşitli program ve uygulamaların çıkabileceği gerçeğini kabul etmeliyiz.

Sağlıcakla kalın…

No Comments
Post a comment