Blog

Koronavirüs Sürecinde Sosyal Medya

Koronavirüs süreci, pandemi, karantina, yeni yaşam, yeni normal, sosyal medya… Bunlar son üç ayda sıkça duyduğumuz terimlerdi. Peki, süreç sosyal medya kullanımını ne kadar değiştirdi?

En çok hangi uygulamalar kullanıldı?

We Are Social 2020 raporuna göre karantina döneminin en çok kullanılan uygulamalar Facebook, Youtube ve WhatsApp oldu. Dünya çapında sosyal medya üzerindeki aktif kullanıcı sayısı 3,81 milyara ulaştı. Bu sayı dünya nüfusunun neredeyse yüzde ellisine denk geliyor.

Durum 2019’da nasıldı?

Yine We Are Social’ın 2019 raporlamasına göre, geçtiğimiz yılki aktif sosyal medya kullanıcılarının oranı yüzde 42 civarındaydı. Bu da geçtiğimiz yıla nazaran inanılmaz bir artış olduğunu doğrulayan bir veri…

Tiktok’un yükselişi

Şüphesiz ki; karantina döneminin yükselen yıldızı Tiktok uygulaması oldu. App’in indirilme sayısı neredeyse 3 milyara ulaştı. İnsanlar ev yaşantılarını, uygulamanın sunduğu doneleri kullanarak aktardı. Bilindiği üzere Tiktok, ülkemizde de büyük ilgi görüyor.

Türkiye’nin dünya sıralamasındaki yeri

Türkiye’de Instagram kullanımı karantina döneminde %3 artış gösterdi, aktif kullanıcı sayısı 39 milyonu buldu. Türkiye, bu sayıyla dünyanın en çok Instagram kullanan ülkeleri arasında altıncı sıraya yerleşti.

Asıl artış ise Twitter’da yaşandı. Türkiye’nin Twitter kullanımı karantina döneminde tam %16’lık bir büyüme gösterdi. Türkiye, bu sayıyla dünyanın en çok Twitter kullanan ülkeleri arasında yedinci sırayı aldı. Aktif kullanıcı sayısı 13,6 milyon…

İlgi artışı yalnızca sosyal medyada yaşanmadı

Zoom gibi online toplantılara olanak sağlayan uygulamalar adeta hayatın yeni bir parçası oldu. Bunun yanı sıra haber izleme oranında %40’lık artış görüldü.

Daha ilginç bir veri ise Yeşilçam filmlerinde görüldü. Karantina döneminin ilk günlerinde, eski Türk filmleri eski izlenme oranlarını ikiye katladı.

Youtube ve Whatsapp dünyada iki milyar kullanıcıya ulaşırken, Türkiye’deki kullanım oranı da yoğun bir artış gösterdi.

No Comments
Post a comment