Blog

Disney+ Netflix’e Rakip Olabilir mi?

Gün geçtikçe popülaritesi artan çevrimiçi/dışı film-dizi izleme platformlarına Kasım ayı başında bir yenisi daha eklendi: Disney+

Walt Disney Company, hayata geçirdiği ve Disney+ ismini verdiği bu platforma oldukça iddialı bir giriş yaptı. Nasıl yapmasın ki… Bünyesinde Marvel, Disney, Pixar, National Geographic gibi yapımları barındıran firma ‘’Ben de varım!’’ dedi.

 ‘’Üyelik Ücretini Düşük Tuttuk’’

 Şimdiden en büyük rakibi Netflix’de yayınlanan 3 dizinin yeni sezon bölümlerini bünyesine aldı. Disney CEO su Bob Iger, yaptığı açıklamada; “Üyelik ücretini düşük tuttuk, çünkü ulaşılabilecek maximum üye sayısına ulaşmak istiyoruz.” diyerek platformun iddiasını ortaya koydu. Disney+ içeriklerinin tamamı çevrimdışı izlenebilecek ve çözünürlük 4K olacak. Peki, 12 Kasım’da yayın hayatına başlayan platform, ne zaman Türkiye’de olacak? Streaming platformlaarın kullanıcı sayılarına bakıldığı zaman çok fazla vakit geçirmeden bizlerle buluşacak. Bünyesinde bulundurduğu yapımları ve yılların tecrübesi katarsak, ortalık bayağı kızışacağa benziyor…

Netflix Ne Diyor?

Bu platforma en büyük rakibi olan Netflix, olaya nasıl bakıyor derseniz? Netflix CEO’su Ted Sarandos, bu tip karşılarına çıkan platformlarda her daim rekabet içinde olduklarını, yeni çıkan platormun kendilerini çok fazla etkileyebileceklerini düşünmediği belirtti.  Bu açıklamanın ardından Disney+ tarafından yapılan açıklamada, Wallstreet verilerine göre, Netflix hisselerinin geri çekilmesiyle, üye sayısının 10 milyona ulaştığını açıkladı. Tabi bu rakam global olarak değil sadece ABD olarak algılanmalı ve bize göre Netflix CEO’su Sarandos tarafından dikkatle okunmalı… Sarandos’un da dediği gibi, karşılarında; Marvel, Star Wars ve Pixar gibi güçlü markaları bünyesinde barındıran bir platform var.

Netflix CEO’su Sarandos’un Disney+’ı harika bir hikaye anlatıcı olarak gördüğünü fakat Netflix in farklı bir noktada konumlandığı ve kullanıcıların bu sebeple kendilerini tercih edeceklerini söylüyor.

Disney+’ın arkasındaki gücü ve bilgi birikimi, elinin altında tutmuş olduğu hazineyi kimsenin inkar etmesi mümkün değil. Yazının başında belirttiğimiz gibi, Netflix’te olan 3 dizininin yeni sezon haklarını alan firma, ileride neler yapabilir?

Streaming alanında rekabet oldukça kızışacak, rekabet her zaman iyidir…

Bakalım bu iki dev platformun yarışında kazanan kim olacak?

Biz kullanıcılar rekabetin tadını çıkartalım…

No Comments
Post a comment