Blog

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal medya, son yılların en gözde dijital pazarlama kolu… Bunun en büyük nedeni de sosyal medyanın 24 saat aktif, ilgi odağı bir mecra olması.

Durum böyle olunca iletişim tek yönlü olmaktan tamamen çıkıp yoruma açık, interaktif bir hal alıyor. Tüketiciler de insiyatifini doğal olarak kullanıcı odaklı hizmeti satın almaktan yana kullanıyor.

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Kısaca, sosyal ağ platformları üzerinden yapılan pazarlama çeşidi olarak adlandırabiliriz. Tanıtım ve marka bilinirliğini arttırma bakımından geleneksel medyaya göre hem da verimli, hem de daha az maliyetli olduğunu söyleyebiliriz.

Neden mi?

Sosyal medya mecraları kullanıcıların ilgi alanına, beğenilerine, alışkanlıklarına ve konumuna göre hedefleme yapabilir. Yani, doğru bütçeyle hedefi tam 12’den vurmanıza olanak tanır.

Sosyal Medya Kanalları Nelerdir?

Youtube, Linkedin, Facebook, Twitter, Instagram, sözlük siteleri, bloglar… vb. mecraların tamamı sosyal medya kanalları grubunda yer alır.

Sosyal Medya Pazarlamasında İletişim

Yazının girişinde sosyal medyanın interaktif bir pazarlama aracı olduğuna değinmiştik. Çift yönlü bir pazarlama algoritması müşteri memnuniyetini ölçmeyi mümkün kılar. Alınan geri bildirimlere göre eksikleri tamamlamaya ve yeni kampanyalar geliştirmeye teşvik eder. Bunların karşılığı da ‘müşteri odaklı pazarlama’ olarak geri döner. Süreç doğru yönetildiği takdirde müşterinin güvenini tamamen kazanmış olursunuz.

Sosyal Medya Kampanyaları

Sosyal medya kampanyalarını üç aşamada değerlendirebiliriz;

-İyi bir fikir bulmak,

-Doğru hedefe ulaştırmak,

-Doğru bütçeyi ayırmak

Bugün influencer marketing olarak adlandırılan pazarlama türünde, hitap edilen takipçi kitlesini etkilemek için bilirkişiler kullanılıyor. Çıkış noktası, sosyal medya kampanyalarının ilk iki sürecine doğrudan katkı sağlamaları düşüncesidir.

Sosyal Medyada Ölçüm Nasıl Yapılır?

Elbette, küçük veya büyük her yatırımcı, sermayesinin karşılığını görmek ister. Peki, sosyal medya ölçümlenebilir bir mecra mıdır? Kesinlikle! Ücretli ve ücretsiz birçok programla ROI (Return on Investment ) çalışması yapılabilir.

Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Güncelden uzak kalmayarak sosyal medya hesapları için içerik hazırlayan, ziyaretçi/müşterilerle iletişimin daha verimli olması adına çözüm üreten, planlama ve raporlama çalışmaları hazırlayan kişilere sosyal medya uzmanı denir.

Sosyal medya uzmanlığı geleneksel medyaya göre çok daha fazla takip gerektiren, detaylı bir iştir.

No Comments
Post a comment